3 Başlıkta Üsküdar

Üsküdar’ın Yerleşimi;

Çamlıca Tepesi

Güneydoğusunda, İstanbul Boğazı’nın Çamlıca terasındayız. Boğaz’a 10 dakika’da ulaşılan 268 Metre rakımlı Çamlıca Seyir Tepesi’nin eteğinde Üsküdar Mahallesi.

Üsküdar’ın Tarihçesi;

Üsküdar-Tarihi

Moda burnunda oturan Halkedonlular, teknelerini Üsküdar İskelesinde yaparlardı. Tarih boyu ulaşım, konaklama güzergahı üzerinde bulunmuştur. Türkler Üsküdar’da 1352 yılında Orhan Gazi döneminde yerleşmeye başlamıştır. İstanbul’un Fethinden sonra vergi ve yargı düzenini kurmak için iki büyük yönetim merkezi belirlenmişti. Bunlardan birincisi Suriçi kentsel alanı yani İstanbul kadılığı, ikincisi ise Eyüp, Galata, Üsküdar kadılıklarının bağlı olduğu Surdışı Kadılığıdır. Üsküdar 1877 yılında mutasarrıflık oldu. Cumhuriyet’in ilanı ile 1924 yılında Üsküdar kaza yapıldı.

Boğaziçi Köprüsü’nün yapımı ile Üsküdar, Boğazın güzellikleri yanında kırsaldan gelen göç ile 290.000 nüfustan 30 yılda 600.000 nüfusa ulaştı (İçinden Beykoz ve Ümraniye adında 2 ilçe ayrıldığı halde).

Üsküdar Mahallesi Proje alanı, Denizden Çengelköy ve Çamlıca Tepesi’nin arasında yerleşti. Önceleri Hasippaşa Çiftliği olarak bilinen bölge sonrasında, Hasippaşa Mahallesi oldu, son düzenlemeler ile 3 mahallenin bazı bölgeleri birleştirilerek oluşturulan Mehmet Akif Ersoy Mahallesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Boğaz geri görünüm bölgesi içerisinde yer alan proje alanı, 6 imar adası içerisinde Konut + Ticaret fonksiyonundan oluşmaktadır.

Üsküdar’ın Mahallesi ve Ayrıcalıkları;

Üsküdar Mahallesi

İstanbul’da en önemli Türk yerleşimlerinden biri olan Üsküdar, geleneksel mimari de 31 konakta Üsküdar Mahallesi Kentsel Dönüşümde, İstanbul’a yatay mimari de iyi bir örnek olacaktır.

Bir çok külliye, camii, çeşme gibi yapılar, Boğaziçi sahilleri, saraylar, yalılar, köşkler ve İstanbul’un en büyük seyir terası Çamlıca’nın 10 dakika yakınında Bosna Bulvarı’na cepheli (400 Metre) proje alanında bölgenin en kıymetli A Plus konaklarını yapıyoruz.

Sağlık için en ideal koşullara sahip bir hastane proje alanımız içerisinde olacak. Ulaşım için, Harem’de lastik tekerlekli boğaz alt geçidi, Üsküdar’da Marmaray, 10 dakikalık mesafede Çamlıca Metrosu, Şehir hatlarına ise Çengelköy’den ulaşabiliyorsunuz.

Eğitim’de ise Vakıf Üniversiteleri, Yüksek Öğretim Kurumları, Fen, Anadolu Meslek, Ticaret Liseleri, Özel Öğretim Kurumları ile hizmetin en yakınında bir Üsküdar Mahallesinde yaşama ve mutluluğa davetimiz var.