Baharda Üsküdar Mahallesinde Yaşayacaklarımız

Merhaba Sevgili Komşularımız;

İlkbahar’da Üsküdar sokakları, bahçeleri; Üsküdar Mahallesi projesiyle hayata geçiyor, bahçelerinizde o zaman ki Akasyalar, mimozalar, erguvanlar, bahçe duvarlarından sokaklara taşan asmalar, mor salkımlar olacak.

Konak

Bahçelerde gül, ortanca, karanfil, hanımeli, papatya, begonya, boru çiçeği, akşam sefası, şebboy, sardunya, aslanağzı, fesleğen, hercai menekşelerden oluşan renk cümbüşleriyle sizin ve çocuklarınızın mutluluğunu bir düşünün, burası Üsküdar.

Üsküdar’da Mahalle Hayatı;

Sabahları; Gazeteci, sütçü, yoğurtçu, zerzevatçı, ayakkabı boyacısı, eskici taifesinin seslerini duyarlardı.

Eski Üsküdar
Eski Üsküdar

Öğlen sonları; Dondurmacı, gazozcu, kuruyemişçiler, o günün akşamının veya hafta sonunun programını anons eden çığırtkanların resmi geçidine sahne olurdu. Yeni Üsküdar mahallesinde geçmişi günümüzde yaşayacağız.

Kekik kokusuna doymak için Çamlıca’ya çıkılırdı, Çamlıca proje alanımıza yürüyerek 15 dakika mesafede.

Üsküdar Mahallesi

Üsküdar Mahallesinde; geleneksel Üsküdar kahvehanesinin yerine kadar projemiz gelişti. Erkekler sosyal tesislerinin üst kotunda yapılacak olan mahalle kahvesinde 7 mangallı 7 teras bahçesi var.

Geçmişte ısınma için kullanılan, Konak mangalı, Süleymaniye mangalı, Selanik mangalı, Trabzon mangalı, nargile mangalı, Bursa mangalı, Siirt mangalı için pirinç ve bakır dökümlerinden olacak mangal takımları, kahvehanenin bahçe teraslarında o günkü kıyafetlerle servis yapan elemanların canlandırdığı ve sunduğu ikramlar bu mangallarda müşterilerinin gözleri önünde ateşlenecek. Mahallenin sakinleri dostluklarını bu sıcak ortamda pekiştirilecektir.